ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Programátory PIC

Tento článek berte jako ohlas na časté připomínky a jsou zde tedy mé zkušenosti s jednoduchými programátory.

K napsání tohoto článku mě z části přiměli vaše e-maily s tím, že Vám programátory PIC z mých stránek nefungují.
Já jsem až do teď na programování používal Programátor PIC 16F84 (ten s devíti diodami a s programem pro Windows). Vyskytl se mi ale u něj problém v podobě jednoho nového procesoru, který mi odmítal spolupracovat. Jelikož se mi ale nakonec podařilo ho naprogramovat a s programem pracoval bez problémů napadlo mě, že problém bude asi v programátoru.
Poté jsem tedy zkusil postavit Nejjednodušší programátor 16F84, se kterým tento problém naprosto odpadl a který pracoval bez problémů. Navíc tento a ten další mají výhodu, že se ze sériového konektoru mohou vést pouze čtyři vodiče a dá se tedy použít například telefonní kabel což s tím předchozím nešlo. Naopak společně s předchozím mají (výhodu) nevýhodu v tom, že veškeré napětí pro procesor se bere ze sériového portu. Výhodu nebo nevýhodu ? Jak se to vezme, je to sice dobré že není potřeba k počítači vést nějaké napětí (minimálně něco přes 13V, takže zdroj z PC se nedá použít), ale na druhou stranu se tyto programátory nedají použít u PC se slabším sériovým portem natož pak na notebooku.

Po doplnění požadavku na programování ještě alespoň těch malých procesorů 12C508 mi přišel docela vhod jednoduchý programátor, který jsem našel na internetu a který zde v nejbližší době (od psaní tohoto článku) také zveřejním (samozřejmě po dohodě s autorem). Ten umí programovat nejen řadu 16F.., ale i 12C508. Napájí se z externího zdroje s napětím něco přes 13V po odzkoušen na kontaktním poli pracuje bez problémů.

Takže pokud si chcete postavit nějaký kvalitní ale jednoduchý programátor, doporučuji ten poslední.


Článek pochází z adresy http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz