ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Programátor procesorů
PIC 16F84

Jedná se o velice jednoduchý, ale plně funkční programátor s docela dobrým ovládacím programem (žádná příkazová řádka) pro procesory PIC 16F84.

Tyto procesory mají oproti jiným několik velkých výhod. Hlavní je ta, že obsahují paměť typu FLASH a proto je lze kdykoliv smazat a „přehrát“ jiným programem. Druhá velká výhoda je ta, že umožňují programování po sériové lince a tedy za použití pouze dvou datových vodičů + tří napájecích. Proto se na ně dá sestavit velice jednoduchý programátor, který je na obrázku 1. S tím taky souvisí možnost programovat procesory přímo zapájené v zapojení, ale o tom bude jiný článek. V podstatě se vývody co teď vedou do procesoru přivedou přes konektor do hotového zapojení, taky na procesor, jen je třeba udělat pár opatření.

 

Programátor kromě stabilizátoru 78L05 obsahuje devět diod, tři odpory a jeden kondenzátor. Protože je velice jednoduchý, nebudu ho zde podrobně popisovat. Jeho podrobný popis najdete na stránkách autora publikace Učebnice programování PIC.
Programátor se připojuje na sériový port PC. V podstatě je procesor připojen přímo na tento port, jen přes rezistory 1k a jeho vývody jsou chráněny diodami před „vysokým“ napětím. Ze sériového portu se taky odebírá napájení pro mikroprocesor, které je stabilizátorem 78L05 na 5V.

Zde je zmenšený obrázek destičky a její osazení.

Klikni pro originál (300 dpi).  

Na dalším obrázku je fotografie obslužného programu:

Po spuštění si program sám najde na kterém portu je programátor připojen. Uživatel už jen musí otevřít soubor HEX s programem pro procesor příkazem File-Open. Poté ještě vpravo dole v panelu CONTROL nastaví následující věci:

Oscilator:
LP – oscilátor s krystalem a frekvencí do 200 kHz
XT – oscilátor s krystalem do frekvence 4 MHz
HS – rychlý krystalový oscilátor do 10 MHz
RC – RC oscilátor do 4 MHz (je méně stabilní, ale někdy stačí)

Prog. mode:
WDT – aktivuje funkci časovače WATCHDOG
PUT – zařadí prodlevu 70 ms po resetu procesoru
Protect – zapne mód ochrany kódové paměti = EEPROM se nedá zpět přečíst

V panelu IDENTIFICATION můžete zadat nějaký znak, podle kterého ho pak lépe poznáte.

Ještě popíšu význam příkazů na dolní liště:
Exit – konec programu
Read – načte data z procesoru
Write – programuje procesor
Verifi – porovná data procesoru s daty v programátoru
Erase – vymaže procesor

A ještě jedna věc. Hodnoty v v jednotlivých panelech se měním tak, že stisknete klávesu INSERT, změníte hodnotu a poté opět stisknete INSERT.

 ZDE je ke stažení uvedený program. Je freeware a má 76 kb. (Čtěte dál)

 ZDE je obrázek destičky k vytištění (300 dpi).

I když je tento program dodává přímo s programátorem, jsou s ním nějaké problémy. Odmítá totiž naprogramovat větší programy. Proto zde nabízím ještě jeden, pro Windows, který pracuje i s tímto programátorem:

ZDE je plně funkční program (28kb)


Prodej elektroniky i ZDE.
Článek pochází z adresy
http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz