ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Zálohovaný zdroj

Občas je potřeba bezvýpadkový zdroj 12V (nebo méně), k tomuto účelu slouží následující zapojení.

Schéma zapojení je dole na obrázku. Zařízení je napájeno z transformátoru o výstupním napětí zhruba 18V/1A. A k zálohování slouží olověný bezúdržbový akumulátor 12V.
Vstupní střídavé napětí z transformátoru je usměrněno vyfiltrováno dvěma kondenzátory 2200uF / 25V. Pokud ze zdroje požadujete větší odběr a i při tom malý brum, můžete těchto kondenzátorů paralelně zapojit i více. Maximálním napětím těchto kondenzátorů je určeno maximální vstupní napětí z transformátoru. Při 25V kondenzátorech by vstupní napětí nemělo překročit 18V, při 35V je pak maximální vstupní střídavé napětí asi 24V.
Vyfiltrované napětí se dále vede na 15V stabilizátor 7515, který je vhodné umístit na vhodný chladič. Proč zrovna 15V ? To je kvůli akumulátoru, při dosažení 15V se přestává nabíjet, takže není potřeba žádná další automatika. Akumulátor je tedy připojen na výstup stabilizátoru. V cestě mu stojí malý omezovací odpor, který zabrání průchodu velkého proudu při vybitém akumulátoru. Dále má akumulátor v cestě ještě 3A pojistku a opačně pólovanou diodu, zajišťující jeho odpojení při přepólovaní.

Na výstupu tohoto zdroje je tedy k dispozici zálohovaných 15V (při napájení z akumulátoru o něco méně), kterým můžete například napájet zabezpečovací ústřednu, hodiny a další věci potřebující stálé napájení.


Článek pochází z adresy http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz