ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


FM vysílač s dosahem 1500m

Tento velice jednoduchý bezdrátový mikrofon má dosah pres 1,5 km. V podstatě se jedna o jednotranzistorový LC oscilátor přelaďovaný signálem přiváděným z mikrofonu přes oddělovací kondenzátor na bázi tranzistoru.
Cívka je vytvořena přímo na desce s plošnými spoji, pokud se ale někomu nechce takhle dělat, tak je možné ji udělat obyčejným lakovaným drátem. Má asi 5 a 1 zavit navinutých na průměru 5 mm. Délka antény by se neměla přehánět, já jsem použit obyčejný drát dlouhý asi 1 m. Ale je dobré ji správně nasměrovat. K tomuto účelu jsem si k multimetru zhotovil jednoduchý přijímač, který je na obr. 2. Multimetr se přepne do polohy 200mV a anténa se umístí do směru předpokládaného přijmu. Potom natáčíte anténu vysílače na maximální napětí na přijímači. Já jsem anténu většinou musel mít mírně skloněnou a asi od polovičky jsem ji měl nakloněnou na jinou stranu, k tomu mi dobře posloužily dřevěné tyčky a izolepa.
Mikrofon není moc citlivý, tak jsem odpojil rezistor který mikrofon napájí ( 4k7 ) a na vstup jsem proti zemi připojil trimr 10k. Na vstup trimru jsem připojil volkmen a na něm jsem naladil nějakou stanici v rozsahu AM abych ji pak na rádiu rozpoznal od ostatních, nebo je dobré si na volkmenu pustit třeba Easy English.
Popsaný vysílač se dá využít k mnoha věcem. Může být použit i jako základ k bezdrátovému ovládání, ale pozor ! Provoz takového vysílače je v České republice zakázán a jeho používání je na vlastní riziko.

ZDE
je ke stažení obrázek destičky, ten je potřeba
rozpůlit a vytisknout s rozměry 2 cm × 4 cm

 

POZNÁMKA:
Vše co zde popisuji je pravda, protože jsem si ten mikrofon postavil a odzkoušel. Zde uvedený dosah jsem zkoušel s obyčejným přijímačem FM, takže kdo má k dispozici citlivější, je dosah ještě větší.
Při pokusech jsem přišel na takovou zajímavou věc:
U nás je hlína tvrdá a proto je dosah tak velký, ale zkoušel jsem to i v místech s měkkou písčitou hlínou a tam byl dosah o hodně menší.
K napájení jsem nepoužil devítivoltovou baterii, ale dvanácti voltový akumulátor z důvodu většího odběru. Pokud chcete snížit odběr ze zdroje je možné zvýšit hodnotu odporu zapojeného v emitoru tranzistoru, ale tím se sníží i výkon.

Zdeněk Novotný