ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Osciloskop ve vašem PC

(zadarmo)

Pokud potřebujete jednoduchý osciloskop jen pro nějaké orientační měření, můžete využít váš počítač. Musíte v něm však mít zvukovou kartu, ale to už dnes není problém.
Vstupní signál se přivádí na mikrofonní vstup zvukové karty a tento program ho převádí na graf, který pak zobrazuje na monitoru.
Tento „osciloskop“ má ale řadu nevýhod, které však vyrovná fakt že je úplně ZADARMO. Především je to maximální měřitelná frekvence, ta je ovlivněna vstupem zvukové karty, který je přizpůsoben jen pro nf signál. Proto se tímto osciloskopem dá měřit signál maximálně do asi 15kHz. Další jeho nevýhodou je jeho vstupní citlivost. Na tu je sice v programu přepínač, ten ale slouží jen pro přepočet vstupního signálu na orientační velikost efektivního napětí. Přepnutím tohoto přepínače se vám napětí přepočítá, vstupní citlivost se však nijak nezmění. Proto doporučuji doplnit přívodní kabel o přepínač, kterým by se ručně přepínal odporový dělič. Tak to asi ty největší nevýhody.

Změnou přepínače označeného „Sample“ – vzorkování, je možné zvýšit frekvenci vzorkování a měřit tak signál o vyšší frekvencí. Zde je ukázka signálu pořízeného z běžného FM přijímače při nejnižším vzorkování a druhý obrázek je při maximální rychlosti vzorkování.

Dále je v horní části programu k dispozici přepínač označený „Focus“. Změnou tohoto přepínače se rozšíří, nebo naopak zúží „měřící čára“. V horní části programu jsou k dispozici tak tři tlačítka s jejichž pomocí je možné měřený signál vyjmout a vložit ho například do programu pro práci s obrázky a tam ho pak dále upravovat.

Při použití toho prvního tlačítka se vám naměřená hodnota převede do textového formátu (čísla s pozicí velikostí napětí) a je možné pak naměřenou hodnotu vložit do textového editoru. Tento text má ale 1000 řádek.

Po stisknutí druhého tlačítka se vyjme obrázek i s pozadím a třetím tlačítkem se vyjme jen naměřená křivka a mříž v pozadí a obrázek je celý černobílý.

 

Uvedený program je k dispozici ke stažení ZDE (172 kb).

V případě jakýchkoliv problémů prosím napište.

Zdeněk Novotný