ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Jednoduchý odposlech telefonní linky

Občas je potřeba odposlouchávat telefonní hovory a nemusí jít hned o špionáž. Na obr. 1 je schéma připojení sluchátka na telefonní linku. Sluchátko se připojuje přes obyčejný kondenzátor s kapacitou přibližně 100nF, ale vyhoví jakýkoliv podobný. Sluchátko by mě mít co možná největší impedanci aby nezatěžovalo telefonní vedení.
Na obr. 2 je zapojení s jehož pomocí je možné nahrávat telefonní hovory do PC (nebo magnetofonu). Způsob zapojení je shodný s předchozím, jen s tím rozdílem, že záporný pól vstupu zvukové karty v PC je uzemněn. Pokud by se použilo zapojení z obrázku 1, nedalo by se nic poslouchat protože by to hrozně vrčelo. Telefonní linka se tedy musí od vstupu počítače oddělit a k tomu nám poslouží jakýkoliv malinký transformátorek, který máte zrovna při ruce. Asi nejvhodnější jsou koncové transformátorky z elektronkových rádií.
Na tom, kam se připojí který drát z telefonní linky vůbec nezáleží. Běžně se na telefonní vedení používá černý kabel se čtyřmi vodiči a tyto „odposlechy“ se připojí na ČERVENÝ a MLÉČNĚ BÍLÝ drát.
Takovéto odposlechové „přístroje“ se běžně prodávají a dole na této stránce jsou jejich obrázky.
Zajímavý je způsob, jakým je vyřešeno připojení k telefonní lince. Aby se drátky nemusely odizolovávat, používají se speciálně upravené krokodýlky. Do vnitřní strany krokodýlku se připájí například špička špendlíku, nebo jiný kousek pevnějšího kovu zbroušeného do špičky. Při uchopení vodiče se tímto hrotem propíchne izolace a odposlech může začít.

Profesionálně vyráběné sluchátko na telefonní linku. Má speciální tvar aby vevně drželo v uchu.

Nemusím snad dodávat, že takovéto úpravy na telefonní lince jsou v České republice ZAKÁZENÉ a děláte je na vlastní riziko !!!


Zdeněk Novotný