ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Hlídací kamera se zvukem

Miniaturní kamery popsané v článku ZDE se dají jednoduše vtěsnat i se zvukem do krabiček asi 4 × 4 cm od firmy AGB (asi za 5 Kč).

Na prvním obrázku je schéma zapojení. Kamera je zapojena klasickým způsobem. Napájení stabilizovanými 5V a výstup je přímo vyveden na konektor (je použit typ MINI DIN 4p). Zvukový obvod jsem původně chtěl zapojit s tranzistory, nakonec jsem se ale rozhodl pro IO LM386. Tento integrovaný obvod má dost velké zesílení, ale pro televizor je potřeba vstupní signál dost velký, proto je neobvykle velký napájecí rezistor pro mikrofon. Mikrofon je použit klasický dvouvývodový elektretový s průměrem asi 10 mm. Tento odpor se při takovémhle napájecím napětí pohybuje tak kolem 3k, zde je však použit rezistor s hodnotou 9k. Je to z toho důvodu, že mikrofonem takto teče menší proud a i slabé signály vyvolají velkou změnu napětí. Další zvyšování tohoto odporu již signál nezesílí To se tedy přivádí přes kondenzátor na zesilovač s LM386. Ten má pro větší zesílení zapojen mezi vývody 1 a 8 kondenzátor 10 uF.Výstupní nf signál se vede přes kondenzátor 100 uF na konektor. O značném zasílení nf části se můžete přesvědčit připojením sluchátek za tento kondenzátor. V nich uslyšíte zvuk silněji, než běžně ušima.
V zapojení vás možná trochu překvapili dva filtrovací kondenzátory s kapacitou 2 × 1000 uF / 10V. Ty jsou dost důležité. Bez nich je totiž v nf signálu slyšet 50 Hz z rozkladů kamery. V krabičce je na ně ale dost místa, takže tam ničemu nevadí.

Na dalším obrázku je zapojení propojovacího kabelu mezi kamerou a televizorem. Do televize je použit konektor SCART. V jeho krytu je taky udělaná odbočka na napájecí zdroj, jehož schéma je na posledním obrázku.

K napájení zařízení je použit běžný adaptér, který se používá k napájení anténních zesilovačů. Je to proto, že může být zapojen stále, aniž by se shořel a obsahuje stabilizátor. V adaptéru je stabilizátor 78L12, ale jelikož potřebujeme pouze 5V, vyměníme tento stabilizátor za 78L05. Zapojení vývodů mají oba stabilizátory stejné. Zbytek součástek v adatpéru se nechá být.

Více informací o samotných kamerách a jejich nejlevnějším prodejci naleznete v článku ZDE.

 

 


Prodej elektroniky i ZDE.
Článek pochází z adresy
http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz