Univerzální indikátor napětí
Popisovaný indikátor oznamuje svým svitem LED přítomnost stejnosměrného nebo střídavého napětí v rozsahu asi 4 až 20 V.
Indikované napětí se přivádí na vstupní svorky. Aby bylo možné indikovat jak stejnosměrné, tak i střídavé napětí, je na vstupu použit Graetzův usměrňovací můstek se čtyřmi obyčejnými diodami. Z usměrňovače se napětí přivádí na indikační LED přes zdroj proudu o velikosti asi 10 mA.s tranzistorem například BC337, 548 a podobně. Zdroj proudu je použit z toho důvodu, aby jas LED nebyl závislý na velikosti indikovaného napětí.
Aby LED svítila, musí na ní být stejnosměrné napětí asi 1,8 V. Přičteme-li k tomu úbytky napětí na diodách a na můstkovém usměrňovači, vychází minimální indikované napětí asi 4 V.
Maximální vstupní napětí indikátoru je omezené výkonovou ztrátou a průrazným napětím tranzistoru T1. Kdybychom použili výkonový tranzistor, který má maximální kolektorové napětí 80 V (např. BD441), a opatřili ho chladičem, posunula by se horní mez vstupního napětí indikátoru až na asi 80 V.
Chceme-li vstupní proud (spotřebu) indikátoru, použijeme LED s velkým jasem a zvětšením odporu rezistoru R1 zmenšíme přiměřeně proud LED.
A Radio 7/01
Článek pochází
z adresy http://panda.unas.cz ZPĚT |
Zdeněk
Novotný |