ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Dálkové ovládání PC - Girder

Pokud i vy patříte mezi zájemce o dálkové ovládání PC (například přehrávače MP3, TV karty a podobně) je právě pro vás určeno následující zapojení pocházející z adresy http://www.cesko.host.sk/ .

Zapojení, jehož kompletní schéma je na prvním obrázku se skládá pouze z integrovaného IR přijímače SFH506-xx nebo TSOP17xx. Ten obsahuje všechny obvody potřebné pro příjem a demodulaci IR signálu, takže vlastní zapojení obsahuje už jen pár obyčejných součástek. Obvod je napájen přímo z vývodu RTS sériového portu počítače a ke snížení na potřebných 5V slouží Zenerova dioda D1, využívající zabudovaného proudového omezení sériového portu na asi 10mA. Následující kondenzátor C1 filtruje odběrové špičky, pro zvýšení citlivosti přijímače je možné zapojit mezi Zenerovu diodu a C1, IO1 ještě rezistor s hodnotou přibližně 100R. Rezistor R1 je dle doporučení výrobce integrovaného obvodu. Výstup z modulu je přiveden na vstup DSR sériového portu, kde ho již zpracovává software osobního počítače.

Citlivost snímače je obdivuhodná, takže je možné zapojit vše přímo na konektor sériového portu a nechat ho schovaný za počítačem (jak je vidět na následující fotografii). Já jsem ovládání zkoušel maximálně na vzdálenost 10m, kdy spolehlivě fungovalo.

Pro zpracování signálu byl zvolen volně šířený program Girder pro něhož autor naprogramoval potřebný plug-in. Tento program včetně potřebných nejnovějších knihoven si můžete zdarma stáhnout na stránkách autora. Zda taky naleznete podrobný popis instalace, nastavení a možných problémů. Já jen dodám že v uvedeném programu si můžete například nastavit ke kterémukoli tlačítku na dálkovém ovladači libovolnou klávesovou kombinaci. Program taky přímo spolupracuje s programem Winamp a má hlasový výstup.

Zmíněná adresa je http://www.cesko.host.sk


Článek pochází z adresy http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz