ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Jednoduchý funkční generátor

V běžné amatérské práci se často vyskytuje potřeba zdroje signálu pravoúhlého, trojúhelníkového a sinusového průběhu nízkých frekvencí. Co se týká generátoru obdélníkových a trojúhelníkových signálů, jejich stavba je jednoduchá. Složitější je to s generátorem sinusového průběhů nízkých frekvencí v oblasti desítek a desetin Hz, příp. Nižších, které vyžadují složitější zapojení. Pro mnohé účely přitom stačí signál, který se svým průběhem sinusovce značně přibližuje.

Zapojení takového funkčního generátoru, který při minimálním počtu součástek a jednoduchém zapojení vyhovuje daným požadavkům, je zde popsán. Základem celého zapojení je generátor pravoúhlého signálu složeného z hradel H1 typu 7414 (SKO), kondenzátoru C a trimru R, určujících časovou konstantu t a tím i frekvenci f generátoru. Platí:

f = 1/t

kde

            t = RC((1-UCC/ULT)/(1-UCC/UUT))

Překlápěcí úrovně SKO 7414 jsou:

            ULT = 0.9V a UUT = 1,7V při UCC = 5V

Při činnosti generátoru se mění napětí na kondenzátoru C, jeho průběh má trojúhelníkový tvar. Tento kondenzátor je přímo spojen s neinvertujícím vstupem OZ zapojeného jako sledovač, oddělující kondenzátor C od vstupu převodníku trojúhelníkového signálu na sinusový.
Převodník je složen ze čtyř rezistorů uvedených hodnot a polem řízeného tranzistoru FET typu KF521. Ten lze nahradit novějším (lepším) typem tranzistoru BF245 apod. Co nejmenší zkreslení výstupního signálu se nastaví trimrama v obvodu kolektoru i emitoru tranzistoru.
Další hradlo H2 obvodu 7414 je použité na převod trojúhelníkového signálu, z výstupu OZ, na signál pravoúhlý.

Zdeněk Novotný