Dýmostroj
Martin Kočík
Princíp funkcie dymostroja je veľmi jednoduchý. Špeciálna kvapalina, ktorou je glycerol alebo glycol rozpustený v destilovanej vode sa čerpadlom vháňa do horúcich medených trubičiek, ktorých koniec je osadený tryskou. Stavba dymostroja nie je práve pre začiatočníkov, pretože zariadenie pracuje s tromi „živlami“ ktoré sa nemajú veľmi v láske: vysoké napätie, vysoká teplota a voda. Preto pri stavbe musíme poriadne dbať na izolácie, ktoré musia byť odolné voči vysokej teplote a tak isto musíme dávať pozor na uchytenie hadičiek, lebo prasknutie hadičky a následné zaplavenie elektrický rozvodov nemusí skončiť práve najlepšie.
šporákoch. Je ľahko dostupná v ktoromkoľvek servise. Medené trubičky majú prierez 5mm a zohnať ich mi robilo dosť veľký problém. Nakoniec som ich kúpil v jednom servise, kde sa opravujú chladničky. Na stavbu by malo stačiť asi 1,5m trubičiek Od správnej dĺžky trubičiek najviac závisí kvalita dymostroja. Keby boli veľmi krátke, kvapalina by sa nestíhala premieňať na dym. Trubičky sú stočené do slimáka, ktorý by mal mať asi 5 až 6 závitov. Dôležité je, aby úsek trubičky od čerpadla ku začiatku slimáka bol aspoň 15 až 20 cm dlhý a vedený mimo el. platňu, čím sa udržuje na začiatku trubičky nižšia teplota, aby bolo možné spoľahlivo pripojiť hadičku od čerpadla tak aby sa neroztavovala. Trubičky som upevnil k platni drôtom, môže sa ale použiť aj uchytenie plechovými pásikmi a šrúbkami ale tie sa nesmú veľmi uťahovať, pretože platňa sa od tepla rozťahuje a sťahuje. Prílišné utiahnutie môže spôsobiť prasknutie platne. Celá nahrievacia časť je umiestnená v plechovej krabičke izolovanej sklennou vatou a alobalom. Termostat musí byť uchytený priamo na trubičkách nie na platni. Celý dymostoj je v plechovej krabici, ktorá samozrejmú musí byť uzemnená. Okolo trysky je zrolovaný plechový obdĺžnik, do ktorého sa dajú zasúvať rôzne potrubia, ktorými môžeme viesť dym. Ja používam novodurové trubky.
Čerpadlo som použil z ostrekovača. Je bežne dostupné ale nie ideálne. Je totiž tvorené dvojicou ozubených kolies, ktoré nie sú dobre utesnené. Pri expanzii kvapaliny v trubičkách vznikne tlak, ktorý pretlačí silu čerpadla a tlačí kvapalinu späť do nádržky. Tento jav znižuje množstvo dymu ale zase znižuje spotrebu kvapaliny, preto mi nejako veľmi nevadí.
Čerpadlo je napájané z regulovateľného stabilizovaného zdroja. Veľkosťou napätia sa mení výkon čerpadla a tak aj množstvo dymu. Spínač čerpadla je na diaľkovom ovládaní. V mojom zapojení je na diaľkovom ovládaní len tento spínač a jedna LED dióda, ale nie je problém tam umiestniť aj regulátor výkonu a kontrolku nahrievania čo zvyšuje komfort obsluhy. Pri takýchto vylepšeniach už bude nutné siahnuť ku viacpinovému konektoru. Mne postačil cinch. Zapojenie je jednoduché ale ako som spomenul treba dávať pozor na izolácie. Káble vedúce k el. platni a k termostatu som zalial sadrou do kopexky. Ostatné káble nie je potrebné nejako zvlášť izolovať.
Zapojenie je možné ešte zlepšiť tak, aby bolo čerpadlo blokované počas nahrievania, alebo ho doplniť o časový spínač. Tieto doplnkové obvody zvýšia komfort prístroja ale po vlastných skúsenostiach doporučujem pri ich stavbe nezabudnúť na prepínač, ktorý ich v prípade potreby odstaví.
A teraz niekoľko skutočných obrázkov:
Tak takto to vyzerá (dúfam, že sa firma Martin nenahnevá)
Pohľad na zadný panel: hlavný vypínač, kontrolka nahrievania, kontrolka napájania, potenciometer z regulovateľného zdroja a konektor pre diaľkové ovládanie
Pohl´ad po odňatí krytu.
Detail nahrievacej časti
Pripravujem...
Toto
je môj takisto vlastnoručne vyrobený scanner.
Čo dokáže? 6 farieb, 5 dvojfarieb, 5 rotačných gobosov +
kruh a nastavitelný blikač. To všetko plne ovládateľné počítačom
Ak máte záujem o konštrukciu scannera alebo iného svetelného efektu, alebo si chcete postaviť dymostroj a narazili ste na problém, ozvite sa na adresu:
a ja vám rád poradím a pomôžem.
Článek pochází
z adresy http://panda.unas.cz ZPĚT |
Zdeněk
Novotný |