ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Dotykové obrazovky

 

Dotykové obrazovky již nejsou novinkou a stále více se používají, ať už to je na nádraží, nebo třeba jako informační systém ve městě. Tyto obrazovky se umísťují hlavně tam, kde není možné umístit klávesnici či myš, protože by ji dříve či později někdo ukradl, nebo poškodil.
Málokdo však ví, že existují dva druhy těchto obrazovek a jak se od sebe liší, o čemž jsme se mohli přesvědčit na Invexu. Tam tyto obrazovky byly také k vidění a předváděli je tam nějací mladíci, kteří na otázku co je to za typ neuměli odpovědět.

  1) Accu Touch
Soustředěný dotyk.
V obrazovce je množství „drátků“ ze který je vytvořena síť, jak je načrtnuto na obrázku. Tvrdším předmětem (tužkou) se spojí některé drátky a adresa tohoto spoje se vyhodnocuje v mPC a ten pak provede příslušnou operaci.
I když mají poměrně velkou životnost, tak dlouho nevydrží. Stává se že v často používaném místě se drátky spojí natrvalo.
Tyto obrazovky se používají především v kapesních počítačích, ke kterým se dodává i speciální „tužka“.
  2) Intelli Touch
Inteligentní dotyk.
Tato obrazovka je dokonalejší než ta předchozí a dá se ovládat i prstem, kdežto ta předchozí pouze tvrdým předmětem. Obrazovka se rozkmitá akustickými vlnami o ultrazvukovém kmitočtu a protože je vyrobena z dobrého materiálu, je její „vibrace“ ve všech místech stejná. Přiložením prstu, nebo jiného měkkého předmětu se od tohoto místa přestanou šířit kmity dál. Zespodu jsou na obrazovce umístěny senzory a při dotyku je signál jen na těch co jsou od místa přiložení prstu směrem ke zdroji chvění, na ostatních směrem ke konci nic není. Tím se určí poloha předmětu na obrazovce, kterou opět zpracuje a vyhodnotí mikroprocesor.
Tato obrazovky se používají na veřejnosti, protože je lze ovládat prstem.

Zdeněk Novotný