ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Propojení diáře Casio s PC

 

Schéma převodníku, o schéma destičky mi napište.Pokud vlastníte diář značky Casio s možností přenosu dat, jistě jste již přemýšlely že by bylo dobré mít možnost zálohovat data do PC, nebo je případně z počítače přenášet do diáře. K takovémuto účelu se prodávají tzv. interfejsty. Vždy se jedná jen o převodník napěťových úrovní. Protože diáře mají velikost napětí omezené svým napájením, přenášejí data jako logika CMOS při 5V. Počítač má však napětí mnohem vyšší a došlo by ke zničení diáře. Proto je potřeba napětí pro diář snížit a naopak pro počítač zvýšit. Ceny takových převodníků jsou však dost veliké i když uvnitř bývá většinou jen jeden IO. A software se dá sehnat na internetu.
Já zde uvádím zařízení, které taky obsahuje jeden IO TL062 a několik dalších součástek. Zařízení se připojuje k PC pomocí sériového portu s konektorem canon 25pin. Pokud má někdo volný poze konektor canon 9pin, tak musí použít redukci z 25 na 9pin. Na tomto konektoru jsou vývody číslo 4 a 5 spojeny. Tím program pozná že je interfejst připojen. Z těchto vývodů se také bere kladné napájecí napětí pro převodník. Záporné se bere z vývodu č. 20 označeného DTR a prochází diodou. Zem napájení je na vývodu č. 7. Tyto napětí mají velikost zhruba ±10V. Data vycházejí z PC z pinu číslo 2 označovaným TxD. Po snížení asi na třetinu odporovým děličem tvořeným odpory R2 a R3 jsou přivedeny na invertující vstup prvního operačního zesilovače. Na neinvertujícím vstupu obou zesilovačů je napětí asi 0,7V z diody D3. Z výstupu prvního operačního zesilovače se data vedou přes odpor R4, zenerovu diodu D4 a odpor R5 na datový vstup diáře. Naproti tomu data z diáře se vedou přímo na invertující vstup druhého operačního zesilovače. Ten má na neinvertujícím vstupu napětí také asi 0,7V. Z výstupu zesilovače se data vedou přímo do PC, přes pin č 3 označovaný RxD.
Interfejst je do diáře připojen konektorem Jack 2.5 stereo. Tento konektor se musí na jedné straně trochu spilovat, aby šel do diáře lehce zasouvat a místo původního krytu se na konektor nasadí smršťovací bužíra s průměrem 6,4mm a ohřeje se horkým vzduchem. Nebo je možné konektor obalit černou elektrikářskou izolačkou.
Celý interfejst je schován v pouzdru konektoru canon 25pin, kterým se připojuje k PC a s konektorem v diáři je spojen stíněnou dvojlinkou.

Zde je k dispozici obrázek destičky spolu s jejím osazením:


(destičku vytiskněte v původní velikosti)

 


K tomuto interfejstu je samozřejmě i program a jmenuje se CASIF/Win. Tento program se dá stáhnou přímo z internetových stránek firmy Casio, ale protože je potřeba k němu ještě stáhnou nějakou knihovnu a i pak byli s programem problémy, než jsem přišel na to že musí být v přesně pojmenované složce, tak jsem se rozhodl, že k němu vytvořím vlastní instalaci. Po stažení spusťte samorozbalovací soubor. Z něho se rozbalí další tři soubory: data.dat , Dulezite.txt a Instal.bat Poté spustě instalaci souborem Instal.bat a postupujte podle pokynů.

ZDE je ke stažení program CASIF/Win
velikost je 700kB

Tento program je pro Windows a jeho ovládání je velice jednoduché. Nejprve nastavte na diáři podle návodu přenosovou rychlost, délku dat a paritu, poté spustě program souborem Casifw.exe a nahoře v nabídce Settings vyberte typ diáře, který používáte, poté nastavte stejné parametry, které jste nastavili v diáři a nastavení je hotové. Funkci RTS Off a DTR Off nezapínejte !!! Došlo by k přepólování napájení převodníku.
Program je velice pěkně graficky zpracován a poskytuje pohodlné ovládání, kterému se každý naučí.

Zde nabízený program je shareware, ale já jsem někde na internetu našel malý prográmek, s jehož pomocí je možné program zaregistrovat aniž by jste něco platily. Takováto registrace je nelegální a já ještě jednou opakuji že jsem ho našel na internetu, takže za něj nenesu žádnou zodpovědnost.

Uvedený prográmek si můžete stáhnou ZDE
velikost je 16kB


Zdeněk Novotný
http://panda.unas.cz