ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Malá databanka k PC

Když jsem se učil komunikovat s PC po sériové lince (RS232), napadlo mě udělat malé zařízení, které by se vešlo do konektoru 25p a sloužilo by jako malá databanka. Samozřejmě jen na pokusy, protože jeho kapacita je velice malá (63 znaků).

Výsledná podoba je vidět zde na obrázku a schéma zapojení je dole. Jedná se prakticky jen o tranzistorový interface a k němu připojený procesor.
A jak probíhá komunikace s PC ? Jednoduše, s využitím programu HyperTerminal, který je součástí Windows. Pokud ho někdo nemá, může si jeho anglickou free verzi stáhnout na této stránce: http://www.hilgraeve.com/htpe/download.html S Databankou je ale možné komunikovat s jakýmkoli podobným programem, příznivcům DOS doporučuji například manažer M602 kde je také komunikace s modemy.

Nastavení přenosu:
- přenosová rychlost – 9600 Bd
- délka dat – 8 bitů
- parita – žádná
- stop bit – 1

Po připojení databanky k PC, spuštění některého z komunikačních programů a nastavení přenosu se vám objeví prázdné okno. Na to aby procesor začal komunikovat musíte stisknout klávesu ENTER.

Poté by se vám mělo něco jako je tohle:

Ovládání je pomocí čísel. Maximální délka zprávy je 63 znaků (je to dáno vnitřní EEPROM). Zpráva může obsahovat i různé obrázky (Ctrl+[písmeno]) a před jejím psaní je třeba minulou zprávu smazat (klávesa 3). Jelikož je uložena v EEPROM zůstane zapsána i po odpojení od PC.

Schéma zapojení:

A zde je program pro procesor:
DATABANKA.ASM
DATABANKA.HEX


Článek pochází z adresy http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz