ZPĚT

PANDA ELEKTRONIK

Znak projektu "Panda ELEKTRONIK"


Vyhledávač akupunkturních bodů

V knize 304 zajímavých zapojení 1. jsem našel toto jednoduché zapojení na vyhledávání akupunkturních bodů. Kryt hrotu je z kovu a drží se v jedné ruce. Zároveň se špičkou hrotu dotýkáme například druhé ruky a hledáme tak akupunkturní body. Více již originální text:

Alternativní medicína má své oprávnění. K tradičním oblastem, které se většinou nevyučují na lékařských školách, patří akupunktura. U této metody léčení se jedná především o určitý počet citlivých bodů na lidském těle. Pro zjišťování těchto bodů existují i elektronické přístroje. Při prohlídce těchto přístrojů jsem zjistil, že odpor pokožky je na příslušných místech nižší, než v jejich okolí.

Zapojení našeho měřícího přístroje s obyčejným digitálním integrovaným obvodem PLL (fázový závěs) v podobě součástky CMOS 4046, jejíž část VCO (napětím řízený oscilátor) se pro daný účel znamenitě hodí. RC člen na vývodech 6, 7 a 11 určuje rozsah, v němž se frekvence VCO mění v závislosti na řídícím napětí. Řídící napětí dodává dělič napětí, který je tvořen hlavním odporem P1. Čím nižší je hodnota tohoto odporu, tím vyšší bude napětí a také frekvence. Tranzistor dodává dostatečný výkon k tomu, aby bylo možno frekvenci prostřednictvím malého reproduktoru slyšet jako výšku tónu, hlasitost se nastavuje potenciometrem P3.
Z bezpečnostních důvodů připadá pro napájení v úvahu jen baterie, proudový odběr je při 9V méně než 40 mA.
V žádném případě se pro napájení nesmí použít síťový zdroj !!!

304 zajímavých zapojení 1. díl


Článek pochází z adresy http://panda.unas.cz
ZPĚT
 

Zdeněk Novotný
nov_zden@seznam.cz